Słuchowiska

Zapraszamy do zapoznania się i korzystania z przygotowanych słuchowisk z dziedziny ekologii.

Słuchowisko 1

Co to jest klimat, co to jest pogoda

Sroka Ania codziennie podgląda w telewizorze, jaka będzie pogoda, opowiada o tym wiewiórce Gosi, która jest bardzo zainteresowana tym tematem. Wspólnie rozgryzają pogodowe sprawy, rozmawiają także o tym, czym różni się pogoda od klimatu.

 


Słuchowisko 2

Gdzie chowają się zwierzęta w mieście?

W parku Wiewiórka Gosia coś zbiera, a Jeż Alojzy czegoś wytrwale szuka, okazuje się, że oboje przygotowują się do zimy. Chcesz dowiedzieć się, gdzie spędzają zimę inne zwierzątka w mieście i jak możesz pomóc im w tym mroźnym czasie?

 


Słuchowisko 3

Hotel dla owadów

Trzmiel Adam odkrywa nowy domek na środku łąki, a od Wiewiórki Gosi dowiaduje się, że jest to hotel dla owadów. Posłuchaj rozmowy i dowiedz się, co to są owady zapylające oraz dlaczego potrzebne są im hotele.

 


Słuchowisko 4

Jak pomóc rannym zwierzętom?

Sowa Maja zauważa potrąconą przez auto sarnę, razem z wiewiórką Gosią udaje im się wezwać pomoc i uratować sarnę. Maja i Gosia zastanawiają się, czy zwierzęta na drogach są bezpieczne, co można zrobić, żeby nie musiały zbliżać się do drogi oraz jak w razie wypadku najlepiej pomoc poszkodowanemu zwierzęciu.

 


Słuchowisko 5

Jak przygotować się do mikrowyprawy?

Wiewiórka Gosia spotyka w lesie Sarnę Sonię, rozmawiają o dzieciach odwiedzających las oraz o tym, co to jest mikrowyprawa, czy można ją zaplanować i jak się do niej najlepiej przygotować? Chcesz dowiedzieć się wszystkiego o mikrowyprawach?

 


Słuchowisko 6

Jak zachowywać się podczas spacerów w lesie?

Wiewiórka Gosia spacerując po lesie, natyka się na Lisa Sebastiana, który utknął w plastikowej siatce. Pomaga mu się uwolnić. Wspólnie zastanawiają się, jak zapobiec takim sytuacjom i czego jeszcze ludzie nie powinni robić odwiedzając las, aby nie zagrażać żyjącym tam zwierzętom. Chcesz dowiedzieć się jak najlepiej zachowywać się w lesie.

 


Słuchowisko 7

Jak założyć ogród na balkonie?

Wiewiórka Gosia przeskakując między balkonami, natrafia na coś niesamowitego, nawet nie wie, gdzie się znalazła. Na szczęście spotyka Motyla Tymka, który tłumaczy jej, co to jest ogród na balkonie, dlaczego warto go założyć i że to wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać.

 


Słuchowisko 8

Jak zapobiec marnowaniu żywności?

Kuna Justyna z Wiewiórką Gosią znajdują napis dotyczący marnowania żywności. Gosia jest bardzo zaciekawiona tematem, dlatego Justyna tłumaczy jej co można zrobić, żeby jak najmniej żywności na świecie się marnowało oraz jak można wykorzystać odpadki z jedzenia zamiast wyrzucać je do kosza.

 


Słuchowisko 9

Czarna ziemia ogrodników, czyli kompostowanie jest możliwe także w mieszkaniu

Wiewiórka Gosia znajduje na balkonie dziwne pudełko, zagląda do środka i okazuje się, że mieszkają tam dżdżownice. Jedna z nich – Dżdżownica Magda – wyjaśnia jej, że pudełko, do którego zaglądnęła to kompostownik. Gosia dowiaduje się, do czego służy i dlaczego każdy powinien mieć go na balkonie.

 


Słuchowisko 10

Jak chronić zasoby wodne

Wiewiórka Gosia spotyka na spacerze Kaczkę Klarę i poznaje niezwykłe miejsce, jakim jest rzeka Białucha w Krakowie. Dzięki temu spotkaniu Gosia dowiaduje się, jak chronić zasoby wodne i dlaczego jest to takie ważne.

 


Słuchowisko 11

PSZOK, czyli gdzie oddać kłopotliwe odpady

Wiewiórka Gosia i Wróbel Maciek wspólnie rozwiązują problem, co należy zrobić z kłopotliwymi odpadami, np. zużytymi bateriami czy zepsutymi zabawkami. Posłuchaj, co spotkało Gosię i Maćka.

 


Słuchowisko 12

Smog i czyste powietrze

Wiewiórka Gosia i Żaba Żaneta zastanawiają się co można zrobić, żeby w mieście było mniej zanieczyszczeń w powietrzu. Wyjaśniają pojęcie termomodernizacji oraz przedstawiają gatunki kwiatów, które mogą oczyścić powietrze w domach.

 


Słuchowisko 13

Plastik - co z nim zrobić?

Wiewiórka Gosia spacerując po lesie, natyka się na Żuka Karola, który utknął w plastikowej butelce. Gosia ratuje Karola z opałów i wspólnie zastanawiają się nad problemem plastiku. Podczas rozmowy odpowiadają na pytania: co zrobić z problemem plastiku? Jakie działania można podjąć, aby było go jak najmniej w naszym otoczeniu?

 


Słuchowisko 14

Zwierzęta w mieście – jerzyki

Wiewiórka Gosia dzięki pomocy wróbelka Maćka, dowiaduje się, gdzie w mieście żyją jerzyki, jaki prowadzą tryb życia i do czego potrzebną są im budki.

 


Słuchowisko 15

Jak dokarmiać ptaki zimą?

Łabędź Krzysztof tłumaczy Wiewiórce Gosi, jak powinno się dokarmiać ptaki. Zdradza jej wiele ciekawostek i bardzo ważnych informacji, np. mówi o tym, że chleb, którym tak często dokarmiają go ludzie, jest dla ptaków bardzo szkodliwy.

 


Słuchowisko 16

Rower - ekologiczny środek transportu w mieście

Podczas spotkania z Psem Jankiem wiewiórka Gosia poznaje zalety przemieszczania się po mieście za pomocą roweru. Janek opowiada Gosi zarówno o korzyściach płynących z jazdy na rowerze jak i o tym, jakie to może być przyjemne.

 


Słuchowisko 17

Spotkanie z pszczołą

Wiewiórka Gosia spotyka w parku Pszczołę Anię, jest bardzo zdziwiona jej obecnością w takim miejscu. Podczas krótkiej pogawędki Ania wyjaśnia jej, gdzie i dlaczego najczęściej można spotkać ją i jej siostry. Gosia dowiaduje się też, dlaczego warto siać łąki kwietne oraz że wszystkie owady zapylające są bardzo potrzebne.

 


Słuchowisko 18

Skąd się biorą jajka?

Wiewiórka Gosia znajduje jajko i odnosi je do kurnika, tam spotyka kurę Adelę. Po krótkiej rozmowie zdobywa wiele ciekawych informacji na temat jajek, np. co oznaczają tajemnicze cyferki na ich skorupkach i gdzie znaleźć jajka najlepszej jakości.

 


Słuchowisko 19

Odnawialne źródła energii

Podczas spotkania na pastwisku Krowa Aniela wyjaśnia wiewiórce Gosi co to są odnawialne źródła energii, jakie są ich rodzaje i dlaczego takie ważne jest, aby z nich korzystać. Dowiedz się, jak dzięki odnawialnym źródłom energii możesz dbać o środowisko – wysłuchaj rozmowy

 


Słuchowisko 20

Czym jest zero waste?

Koza Gabrysia zjada odpadki, które okazują się resztkami przeznaczonymi na kompostownik. Gosia z Gabrysią rozmawiają o zero waste – co to jest, dlaczego powinniśmy na co dzień pamiętać o tej zasadzie i jak można ją stosować w codziennym życiu.

[ESC] lub kliknij