Samorząd Miasta Krakowa od wielu lat podejmuje wyzwania mające na celu zapewnienie wysokiej jakości życia dla swoich mieszkańców i przyjezdnych poprzez działania w zakresie poprawy jakości środowiska naturalnego, dostosowanie do polityki klimatycznej, szczególnie w zakresie ograniczania emisji zanieczyszczeń i poprawy efektywności energetycznej oraz budowanie „odporności” Miasta na negatywne skutki zmian klimatycznych.
Realizowane przez samorząd działania przyczyniają się do transformacji Krakowa w kierunku zeroemisyjnej i zielonej przestrzeni publicznej oraz mają wpływ na poprawę stanu środowiska. Jednak działania te, wyznaczające cele i zadania dla „służb miejskich” oraz stymulujące odpowiednie zachowania mieszkańców i firm działających w mieście i okolicach, opisane są w wielu dokumentach (polityki / programy / plany) takich jak np. plan adaptacji do zmian klimatu, program ochrony środowiska czy uchwały „branżowe” (np. Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego) oraz programy dofinansowań (np. program mikroretencji, instalacji odnawialnych źródeł energii, czy termomodernizacji budynków). Oczywiście swoje odzwierciedlenie działania te mają również w kolejnych budżetach miasta oraz wieloletnich prognozach finansowych.
Nie było jednak do tej pory dokumentu, który zbierałby inicjatywy „proekologiczne” czy „proklimatyczne” realizowane przez Miasto w jednym miejscu – dlatego powstał dokument pn. Krakowski Zielony Ład. Krakowski Zielony Ład wychodzi naprzeciw wyzwaniom stawianym w Europejskim Zielonym Ładzie będącym strategią UE, której celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej a ostatecznie – osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
Krakowski Zielony Ład jest spójny z założeniami „Strategii rozwoju Krakowa. Tu chcę żyć. Kraków 2030.” oraz „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego”. Opiera się on również na najistotniejszych politykach Miasta w zakresie środowiska oraz adaptacji do zmian klimatu, czyli „Programie Ochrony Środowiska dla Miasta Krakowa na lata 2020-2030” i „Planie adaptacji Miasta Krakowa do zmian klimatu do roku 2030”.
W pierwszej edycji Krakowskiego Zielonego Ładu zostały przedstawione w działania, które mają swoje poparcie w budżecie miasta na 2022 rok oraz wieloletniej prognozie finansowej.
Zostały one podzielone na następujące obszary działań:
W związku z wyzwaniami jakie przed nami stoją w Krakowskim Zielonym Ładzie w obszarach tych zostały wyznaczone następujące priorytety inwestycyjne:
Wymienione działania były, są i zawsze będą potężnym wyzwaniem finansowym nie tylko dla samorządu, ale również dla mieszkańców i przedsiębiorców. Dlatego też samorząd aktywnie włącza się w poszukiwanie źródeł finansowania, dla stojących przed nami wyzwań.
Przykładowe zadania znajdujące się w Krakowskim Zielonym Ładzie
Do pobrania: Krakowski Zielony Ład