Jeśli chcesz sprawdzić poziom pól elektromagnetycznych w swoim otoczeniu, możesz to zrobić dzięki ekspozymetrowi – miernikowi, który umożliwia łatwe i dokładne pomiary. Wydział Środowiska, Klimatu i Powietrza Urzędu Miasta Krakowa, z siedzibą na os. Zgody 2 w Krakowie, oferuje mieszkańcom miasta możliwość darmowego wypożyczenia takiego urządzenia. Dzięki temu można samodzielnie sprawdzić poziom pól elektromagnetycznych w swoim domu, mieszkaniu, na podwórku, a nawet w miejscu pracy, pod warunkiem, że pomiary są wykonywane na terenie Krakowa. Taka inicjatywa pozwala na lepsze zrozumienie poziomu ekspozycji na pola elektromagnetyczne w codziennym otoczeniu i zwiększa świadomość w tym zakresie.
Ekspozymetr. Źródło: własne
Zainteresowani mieszkańcy mogą zgłosić chęć wypożyczenia ekspozymetru z podaniem imienia i nazwiska, adresu oraz telefonu kontaktowego:
Pracownicy Wydziału Środowiska, Klimatu i Powietrza Urzędu Miasta Krakowa każdorazowo kontaktują się wcześniej z mieszkańcem zgodnie z listą zapisów, w celu uzgodnienia konkretnej daty wypożyczenia. Miejscem wypożyczania i zwrotu ekspozymetru jest Wydział Środowiska, Klimatu i Powietrza UMK, zlokalizowany na os. Zgody 2 w Krakowie.
Ekspozymetr należy odebrać w uzgodnionym dniu osobiście (należy okazać dowód tożsamości: dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport). Ekspozymetr wypożyczany (udostępniany) jest na 24 godziny. Po tym czasie, należy go zwrócić do Wydziału Środowiska, Klimatu i Powietrza UMK.
Do 30 dni od dnia zwrotu ekspozymetru, zostanie przekazany mieszkańcowi raport z pomiaru – osobiście w siedzibie Wydziału Środowiska, Klimatu i Powietrza na os. Zgody 2, listownie bądź elektronicznie na adres e-mail wskazany w umowie.
Wyniki pomiarów są wyłącznie dla wiedzy i informacji mieszkańca i nie mogą zostać uznane za akredytowane. Raport może być podstawą do przeprowadzenia akredytowanych pomiarów PEM przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Decyzję o tym podejmuje Wydział Środowiska, Klimatu i Powietrza UMK i zleca je Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska w Krakowie ze wskazaniem punktów pomiarowych wynikających z raportu.
Ekspozymetr należy użytkować zgodnie z przeznaczeniem i instrukcją, a w szczególności:
Na wyposażeniu Wydziału Środowiska, Klimatu i Powietrza Urzędu Miasta Krakowa są trzy ekspozymetry rejestrujące indywidualną ekspozycję na pola elektromagnetyczne (PEM) – jeden najnowszy model EME Spy Evolution oraz dwa modele EME Spy 200. Zakres częstotliwości PEM, jaki jest mierzony przy użyciu powyższych urządzeń wynosi od 80 MHz do 6 GHz, gdzie ekspozymetr wykonuje pomiary 18-20 najczęściej używanych systemów, w tym analogowych i cyfrowych kanałów radiowych (FM, DAB+), naziemnych kanałów telewizyjnych (TV), łączności dla służb ratowniczych (TETRA), telefonii komórkowej i transmisji danych (LTE, GSM, UMTS, 5G), bezprzewodowych telefonów stacjonarnych (DECT) oraz sieci Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz).
Raport z pomiaru pól elektromagnetycznych przy użyciu ekspozymetru składa się z dwóch części:
1.Część opisowa
W tej części znajdują się następujące informacje:
2.Część graficzna (załącznik)
Ta część zawiera:
Przykładowy raport znajduje się poniżej.
Na Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej dostępna jest mapa przedstawiająca wyniki pomiarów pól elektromagnetycznych, wykonywanych od 2020 roku za pomocą ekspozymetru. Pomiary te mają charakter nieakredytowany, co oznacza, że nie są oficjalnym monitoringiem, lecz służą poglądowej ocenie poziomu PEM w mieście.
Aby wyświetlić mapę:
Po zaznaczeniu warstwy można uzyskać następujące informacje:
Mapa umożliwia mieszkańcom dostęp do danych na temat poziomów pól elektromagnetycznych w ich okolicy, zapewniając lepsze zrozumienie wpływu źródeł PEM w przestrzeni miejskiej.