Urząd Miasta Krakowa serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Krakowa na wyjątkowe wydarzenie jakim jest piknik ekologiczny organizowany z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Impreza odbędzie się w dniach 30–31 maja w Parku im. Henryka Jordana w godzinach od 11:00 do 17:00. To doskonała okazja, aby aktywnie spędzić czas z rodziną, poszerzyć wiedzę o ochronie środowiska oraz wspólnie zatroszczyć się o naszą planetę.
Obchodzenie Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest niezwykle ważne, ponieważ przypomina nam, jak istotne jest dbanie o naszą planetę i jej zasoby. Ten dzień uświadamia, że środowisko naturalne jest fundamentem naszego życia i zdrowia. Powinniśmy podejmować działania chroniące je przed degradacją, zanieczyszczeniem i wyczerpaniem. To także doskonała okazja do wspólnej refleksji i wzmocnienia naszej świadomości ekologicznej.
Podczas pikniku każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno dorośli, jak i dzieci. Przygotowaliśmy mnóstwo edukacyjnych i rozrywkowych atrakcji, które nie tylko poszerzą Waszą wiedzę, ale także zapewnią miłe i inspirujące spędzenie czasu. Każdy, kto odwiedzi piknik, otrzyma roślinę – kwiatek balkonowy.
„Jak dbać o planetę i wspierać ją każdego dnia!” – rodzinne zajęcia, połączone z zabawą i edukacją skupione wokół praktycznych wskazówek na temat jak dbać o środowisko. (termin: 30 i 31 maj)
„Klimatyczne potyczki” – przygoda edukacyjna z wiedzą na temat klimatu, miejskiej wyspy ciepła i bioróżnorodności w ekosystemie miasta. Poznaj zagadnienia tematyki Gospodarki Obiegu Zamkniętego i spróbuj swoich sił grając z nami w grę XXL.( termin: 30 maj)
„Jak działa Ekospalarnia” – warsztaty edukacyjne dzięki którym będzie można się dowiedzieć jak dzięki odpadom nienadającym się do recyklingu powstaje energia elektryczna i cieplna. (termin: 30 i 31 maj)
„ Nie zapraszaj dzikich zwierząt do miasta ” – warsztaty edukacyjne z zakresu co robić żeby nie zachęcać dzikich zwierząt do żerowania w mieście, jak prawidłowo zachować się podczas przypadkowego spotkania z dzikim zwierzęciem. (termin: 30 i 31 maj)
„Gdzie to wyrzucić?” – edukacyjne gry i zabawy dotyczące zasad postępowania z odpadami, a także sposobów na zmniejszanie ilości wytwarzanych odpadów. (termin:31 maj)
„Woda dla Zrównoważonego Rozwoju” – edukacyjne zajęcia, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat roli wody w przyrodzie (termin: 30 maj)
„Jadalny Kraków”– warsztaty eduklacyne związane z uprawą warzyw, zachęcające do rozpoczęcia swojej przygody z miejskim ogrodnictwem oraz do rozsądnego kupowania. Wspólnie odkryjemy fascynujący świat fasoli – tego niezwykłego warzywa, które kryje w sobie więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zabierz własnoręcznie wysianą fasolę do hodowania jej na własnym balkonie.(30 maj)
„Odkryj świat zwierząt w aspekcie więzi rodzinnych” – warsztaty przyrodnicze w jaki sposób zwierzęta mieszkające z nami w mieście radzą sobie podczas swojego codziennego życia. W jaki sposób rozwiązują problemy? Czy zwierzęta chodzą do pracy? Gdzie budują swój dom? I czy dzieci zwierząt muszą chodzić do szkoły? Chcecie wraz z nami poszukać odpowiedź na te pytania? Zapraszamy na warsztaty! (termin: 31 maj)
„Twój park krajobrazowy” – stwórz fragment parku krajobrazowego przyjaznego żyjącym w nim zwierzętom. Poznaj małopolskie parki krajobrazowe, które stanowią niezwykle cenne obszary chronionej przyrody, a jednocześnie są skarbnicą walorów przyrodniczych, historycznych, kulturowych i krajobrazowych (termin: 30 i 31 maj)
„Odnawialne źródła energii dla lepszej przyszłości”– porady doświadczonych doradców energetycznych z zakresu programów dotacyjnych realizowanych przez Miasto Kraków na temat: odnawialnych źródeł energii, termomodernizacji budynków jednorodzinnych, mikroretencji wód opadowych i roztopowych. Uzyskaj sprawdzone i rzetelne informacje na temat dostępności zewnętrznych form wsparcia m. in.: Program Czyste Powietrze, ulga termomodernizacyjna. Odkryj tajemnice sposobu działania instalacji odnawialnych źródeł energii: fotowoltaicznej i wiatrowej. (termin: 30 i 31 maj)
„Mini-wystawa egzotycznych bezkręgowców”– wystawa największych pasikoników świata z Nowej Gwinei, największych krocionogów z Afryki, największych lądowych ślimaków świata, straszyków nowogwinejskich i karaczanów madagaskarskich i brazylijskich. Porady jak opiekować się takimi zwierzętami w domu.(termin 30 maj)
„Wystawa „100-lecie działalności Oddziału Karpackiego PIG-PIB” – wystawa podsumowująca sto lat działalności Oddziału Karpackiego Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego z siedzibą w Krakowie. Poznaj budowę geologiczną. Karpat – kolebki przemysłu naftowego, zagłęb się w świat minerałów, zdobądź wiedzę o budowie geologicznej naszej Planety, jej zasobach naturalnych i stanie środowiska. Zostań geoturystą – odkryj szlaki Karpat! (termin: 30 i 31 maj)
Zapraszamy do udziału w ankiecie dotyczącej najważniejszych działań, jakie powinna podjąć rzeczniczka ds. zwierząt w Krakowie. Zależy nam na tym, aby jej praca odpowiadała na realne...
Karmienie ptaków chlebem jest powszechną praktyką wśród wielu osób, jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że pieczywo nie jest właściwym składnikiem diety ptaków....
W ramach pokonywania 6 tys. kroków dziennie, zapraszamy Państwa do wspólnego sprzątania Zalewu na Piaskach. Na piątą edycję wyzwania Healthy Cities zaplanowano pięć akcji,...
Dzięki recyklingowi szkła możemy ograniczyć zużycie piasku, dolomitu i sody. Opakowania szklane można przetwarzać nieskończoną ilość razy. Ponowne wykorzystanie jednej szklanej...
Zajęcia biegowe, tai chi, pilates, zdrowy kręgosłup, joga, treningi pod wykwalifikowanym okiem fizjoterapeuty, a także spacery przyrodnicze oraz wiele innych atrakcji – wszystko...
Prezydent Miasta Krakowa zwraca się z prośbą o racjonalne i przemyślane stosowanie środków chwastobójczych w przestrzeni publicznej. Środki ochrony roślin należy stosować w taki sposób,...