Zwierzęta bezdomne

Adopcja ze schronisk, organizacje społeczne i inne informacje

„OKIENKA ŻYCIA” szansą dla niechcianych pupili

 „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”- Art. 1 Ustawy o ochronie zwierząt.

Mimo tego, że większość mieszkańców naszego miasta dba ze szczególną troską o czworonożnych przyjaciół w dalszym ciągu zdarzają się przypadki porzucania zwierząt, które  skazane są na tułaczkę, męczarnie i śmierć.

Zdarza się czasem, że to nagła, trudna sytuacja życiowa lub choroba czy śmierć opiekuna jest powodem porzucenia zwierzęcia, a także mają miejsce wyjątkowo smutne zdarzenia, gdy zwierzę jest po prostu niechcianym prezentem lub przeszkodą w realizacji wakacyjnego wyjazdu. Niezależnie od tych przypadków zwierzę wymaga naszego szacunku i pomocy stąd apel do mieszkańców o podarowanie szansy niechcianemu psu lub kotu poprzez oddanie go do „OKIENKA ŻYCIA”, które daje nadzieję na adopcję i nowy dom.

W Krakowie właśnie uruchomiono kolejne dwa punkty (poza funkcjonującym od paru lat Okienkiem Życia w siedzibie KTOZ, ul. Floriańska 53), w których można pozostawić niechcianego psa lub kota, gdzie zwierzę otrzyma fachową opiekę do czasu odebrania przez schronisko:

  • Klinika Weterynaryjna ARKA, ul. Chłopska 2a, Kraków – przyjmuje zwierzęta przez całą dobę;
  • Hotel Dla Psów SZARIKTON , ul. Łużycka  111a (wjazd od ul. Bochenka), Kraków – przyjmuje zwierzęta w godzinach pracy hotelu;

Każdy kto z jakichś powodów postanowi oddać psa lub kota, może przyprowadzić go do „OKIENKA ŻYCIA” zupełnie anonimowo, zadzwonić na telefon lub domofon, a następnie oddać zwierzę pracownikowi. Oddający zwierzę zostanie poproszony o dobrowolne wypełnienie anonimowego formularza wraz z krótką informacją o zwierzęciu, które ułatwią dalszą opiekę oraz adopcję. Zwierzę następnie przekazane będzie Krakowskiemu  Schronisku  dla  Bezdomnych  Zwierząt  przy  ul.  Rybnej.

Pamiętajmy także, że inicjatywa „OKIENEK ŻYCIA” skierowana jest do właścicieli zwierząt,  którzy z jakichś powodów nie mogą zapewnić im należytej opieki lub nie chcą się nimi dalej zajmować. „OKIENKA ŻYCIA” nie są przeznaczone dla znalezionych rannych lub chorych psów i kotów, które powinny trafić bezpośrednio do schroniska. „OKIENKA ŻYCIA” przeznaczone są tylko dla psów i kotów, stąd prośba do mieszkańców, aby nie przynosić do nich innych zwierząt domowych tj. chomików, świnek morskich, myszy, papużek itp.

Inicjatywa „OKIENEK ŻYCIA” ma na celu zmniejszenie liczby bezdomnych psów i kotów, a przede wszystkim daje nadzieję na życie, a nawet szansę na lepsze życie dla naszych czworonożnych przyjaciół!

Adopcja ze schroniska

Adopcja ze schroniska jest jednym ze sposobów pomocy bezpańskim zwierzętom. Jednak decyzja o przygarnięciu zwierzęcia powinna być dobrze przemyślana, ponieważ pociąga za sobą wiele konsekwencji.

Na co zwrócić uwagę rozważając adopcję?

  • warunki mieszkaniowe: dla dużego, energicznego psa lepszy będzie dom z ogrodem, niż mieszkanie w bloku,
  • styl życia: domatorzy unikający spacerów powinni rozważyć adopcję kota zamiast psa,
  • wyjazdy: częstym powodem porzucania zwierząt są podróże, dlatego osoby często wyjeżdżające powinny zapewnić  im opiekuna lub pobyt w hotelu,
  • wiek: istotny jest zarówno wiek zwierzęcia, jak i adoptującego; ludzie starsi przygarniając młodego szczeniaka mogą mieć problem z zapewnieniem mu wystarczającej dawki ruchu.

Należy pamiętać!

Zwierzęta starzeją się szybciej niż ludzie, więc adoptując dużego psa należy liczyć się z tym, że może potrzebować pomocy w poruszaniu się.

  • dzieci: w przypadku adopcji psa należy zwrócić szczególną uwagę na jego temperament; należy wybrać zwierzę, które nie przejawia agresji,
  • możliwości finansowe: wszystkie zwierzęta mają swoje wymagania żywieniowe; warto wziąć je pod uwagę, ponieważ podopieczny, który np. ze względów zdrowotnych potrzebuje specjalistycznej karmy, będzie też wymagał większych nakładów pieniężnych.

Decyzja!

Decyzja o adopcji powinna być omówiona ze wszystkimi domownikami. Jednak należy pamiętać, że odpowiedzialność za zwierzę ponoszą osoby dorosłe, dlatego nie powinno się ulegać presji wywieranej przez dzieci. Pracownicy schroniska z pewnością chętnie pomogą wybrać właściwe zwierzę i rozwieją wszelkie wątpliwości. Zanim dojdzie do adopcji, lepiej poznać swojego przyszłego podopiecznego. Odwiedzić go w schronisku, zabrać na spacer lub nakarmić. Dzięki temu decyzja będzie jeszcze lepiej przemyślana. Należy pamiętać, że bezpańskie zwierzęta mają często trudną przeszłość. Wiele z nich doświadczyło w życiu przemocy ze strony ludzi i sam pobyt w schronisku również jest dla nich dużym stresem. Z tego powodu warto zaczerpnąć wiedzy od pracowników schroniska, którzy podpowiedzą, jak postępować z podopiecznym po adopcji.

Organizacje społeczne na terenie Gminy Miejskiej Kraków których statutowym celem jest ochrona zwierząt:

  • Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, ul. Floriańska 53, 31-019 Kraków
    tel. 12 421 26 85 e-mail: ktoz@ktoz.krakow.pl
  • Krakowska Fundacja Pomocy Zwierzętom „Stawiamy na Łapy”, os. Słoneczne 11, 31-957 Kraków.
    Adres do korespondencji: Al. Słowackiego 17a, pok. 9,  31-159 Kraków
    513 037 175 e-mail: kontakt@stawiamynalapy.pl
  • Fundacja „Zwierzęta Krakowa”,    Kluczborska  4/105   Kraków
    tel.  660 676 824  e-mail: fundacja@zwierzętakrakowa.pl
  • Fundacja Ostoja Cztery Łapy Fundacja Dla Zwierząt Bezdomnych, ul. Zakręt 3, 32-245 Kraków
    tel. 12 312 04 24, 884 865 978, e-mail: ostoja4lapy@gmail.com
  • La Fauna Fundacja Dla Zwierząt interwencje i adopcje, Balicka 56/29, 30-149 Kraków
    tel. 791 300 767 e-mail: fundacja@zwierzetainterwencje.pl
  • Fundacja Przyjaciele Konia Petrusa Bosacka 9/9, 31-508 Kraków

tel. 601 470 440, e-mail: fundacja@przyjacielepetrusa.eu

 

Informujemy, że „Okienka życia” dla psa i kota działające w Klinice Weterynaryjnej ARKA przy ul. Chłopskiej 2a, oraz Hotelu Dla Psów SZARIKTON przy ul. Łużyckiej 111a, przyjmują tylko zwierzęta z terenu Gminy Miejskiej Kraków. Punkty te ściśle współpracują ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej 3 w Krakowie, które zapewnia opiekę zwierzętom bezdomnym z terenu Gminy Miejskiej Kraków.

[ESC] lub kliknij