Adopcja ze schronisk, organizacje społeczne i inne informacje
„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”- Art. 1 Ustawy o ochronie zwierząt.
Mimo tego, że większość mieszkańców naszego miasta dba ze szczególną troską o czworonożnych przyjaciół w dalszym ciągu zdarzają się przypadki porzucania zwierząt, które skazane są na tułaczkę, męczarnie i śmierć.
Zdarza się czasem, że to nagła, trudna sytuacja życiowa lub choroba czy śmierć opiekuna jest powodem porzucenia zwierzęcia, a także mają miejsce wyjątkowo smutne zdarzenia, gdy zwierzę jest po prostu niechcianym prezentem lub przeszkodą w realizacji wakacyjnego wyjazdu. Niezależnie od tych przypadków zwierzę wymaga naszego szacunku i pomocy stąd apel do mieszkańców o podarowanie szansy niechcianemu psu lub kotu poprzez oddanie go do „OKIENKA ŻYCIA”, które daje nadzieję na adopcję i nowy dom.
W Krakowie właśnie uruchomiono kolejne dwa punkty (poza funkcjonującym od paru lat Okienkiem Życia w siedzibie KTOZ, ul. Floriańska 53), w których można pozostawić niechcianego psa lub kota, gdzie zwierzę otrzyma fachową opiekę do czasu odebrania przez schronisko:
Każdy kto z jakichś powodów postanowi oddać psa lub kota, może przyprowadzić go do „OKIENKA ŻYCIA” zupełnie anonimowo, zadzwonić na telefon lub domofon, a następnie oddać zwierzę pracownikowi. Oddający zwierzę zostanie poproszony o dobrowolne wypełnienie anonimowego formularza wraz z krótką informacją o zwierzęciu, które ułatwią dalszą opiekę oraz adopcję. Zwierzę następnie przekazane będzie Krakowskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej.
Pamiętajmy także, że inicjatywa „OKIENEK ŻYCIA” skierowana jest do właścicieli zwierząt, którzy z jakichś powodów nie mogą zapewnić im należytej opieki lub nie chcą się nimi dalej zajmować. „OKIENKA ŻYCIA” nie są przeznaczone dla znalezionych rannych lub chorych psów i kotów, które powinny trafić bezpośrednio do schroniska. „OKIENKA ŻYCIA” przeznaczone są tylko dla psów i kotów, stąd prośba do mieszkańców, aby nie przynosić do nich innych zwierząt domowych tj. chomików, świnek morskich, myszy, papużek itp.
Inicjatywa „OKIENEK ŻYCIA” ma na celu zmniejszenie liczby bezdomnych psów i kotów, a przede wszystkim daje nadzieję na życie, a nawet szansę na lepsze życie dla naszych czworonożnych przyjaciół!
Adopcja ze schroniska jest jednym ze sposobów pomocy bezpańskim zwierzętom. Jednak decyzja o przygarnięciu zwierzęcia powinna być dobrze przemyślana, ponieważ pociąga za sobą wiele konsekwencji.
Na co zwrócić uwagę rozważając adopcję?
Należy pamiętać!
Zwierzęta starzeją się szybciej niż ludzie, więc adoptując dużego psa należy liczyć się z tym, że może potrzebować pomocy w poruszaniu się.
Decyzja!
Decyzja o adopcji powinna być omówiona ze wszystkimi domownikami. Jednak należy pamiętać, że odpowiedzialność za zwierzę ponoszą osoby dorosłe, dlatego nie powinno się ulegać presji wywieranej przez dzieci. Pracownicy schroniska z pewnością chętnie pomogą wybrać właściwe zwierzę i rozwieją wszelkie wątpliwości. Zanim dojdzie do adopcji, lepiej poznać swojego przyszłego podopiecznego. Odwiedzić go w schronisku, zabrać na spacer lub nakarmić. Dzięki temu decyzja będzie jeszcze lepiej przemyślana. Należy pamiętać, że bezpańskie zwierzęta mają często trudną przeszłość. Wiele z nich doświadczyło w życiu przemocy ze strony ludzi i sam pobyt w schronisku również jest dla nich dużym stresem. Z tego powodu warto zaczerpnąć wiedzy od pracowników schroniska, którzy podpowiedzą, jak postępować z podopiecznym po adopcji.
tel. 601 470 440, e-mail: fundacja@przyjacielepetrusa.eu
Informujemy, że „Okienka życia” dla psa i kota działające w Klinice Weterynaryjnej ARKA przy ul. Chłopskiej 2a, oraz Hotelu Dla Psów SZARIKTON przy ul. Łużyckiej 111a, przyjmują tylko zwierzęta z terenu Gminy Miejskiej Kraków. Punkty te ściśle współpracują ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Rybnej 3 w Krakowie, które zapewnia opiekę zwierzętom bezdomnym z terenu Gminy Miejskiej Kraków.