Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy obserwujemy sezonową migrację dzików. Z pól uprawnych, które znajdują się poza miastem, znikają płody rolne, a zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia migrują do miasta. Tutaj mają łatwiejszy dostęp do bazy pokarmowej. Mają na przykład dostęp do otwartych pojemników na bioodpady czy miejskich koszy, do których często wrzucamy niedojedzone resztki pożywienia.
Jednak największym problemem jest dokarmianie dzikich zwierząt przez mieszkańców. Z tego powodu miasto zintensyfikowało działania informacyjno-edukacyjnych w tym zakresie.
Z tego powodu w przestrzeni miejskiej pojawią się tablice informacyjne, citylighty, będą rozdawane ulotki, prowadzone warsztaty w przedszkolach i w Centrach Aktywności Seniora oraz emitowane spoty radiowe i telewizyjne w busach.
Oprócz działań edukacyjnych samorząd prowadzi działania prewencyjne, które polegają na prowadzeniu całodobowego pogotowia dla dzikich zwierząt, dzierżawie obwodów łowieckich oraz współpracy z kołami łowieckimi, jak również wydawaniu decyzji na odstrzał redukcyjny w sytuacji zagrożenia czy uwzględnianiu w dokumentach planistycznych siedlisk dzikich zwierząt oraz korytarzy migracji.
Do listopada 2021 miasto miało narzędzie w postaci odłowni, co znacznie ułatwiało walkę z dzikami. Ograniczenia wprowadzone zarządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi związane z przemieszczaniem się dzików w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, uniemożliwiły korzystanie z tych odłowni.
Aktualnie używane są one tylko w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców. Znajdują się w 3 lokalizacjach: 2 odłownie są na terenie dzielnicy Dębniki, 1 odłownia na Klinach-Zacisze.
Działania związane z odławianiem prowadzone w 2021 r. przez całodobowe pogotowie sprawiły, że w niektórych rejonach Krakowa sytuacja nadmiernego bytowania dzików uległa poprawie. Niemniej jednak pojawiają się nowe obszary penetrowane przez dziki, na których w sytuacji braku możliwości prowadzenia odłowów, wymagana jest intensyfikacja działań przez Polski Związek Łowiecki, do którego na bieżąco przekazywane są interwencje mieszkańców kierowane do Urzędu Miasta Krakowa.
Z powodu tej coraz częstszej koegzystencji z dzikimi zwierzętami w mieście, warto pamiętać, że zwierzęta wychowane w mieście tracą naturalny lęk przed człowiekiem, nie postrzegając go jako zagrożenia. Zmniejsza się i zanika ich dystans ucieczki, czyli odległość, na którą zwierzęta pozwalają się do siebie zbliżyć człowiekowi. Dzikie zwierzęta nie atakują niesprowokowane, ale należy zachować szczególną ostrożność w ich pobliżu, także poruszając się po drogach, gdyż na terenach miejskich zdarzają się wypadki komunikacyjne z ich udziałem.
W przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia należy zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów i spokojnie się oddalić, pod żadnym pozorem nie podchodzić i nie głaskać dzikich zwierząt, a psa zawsze wyprowadzać na smyczy.
A co najważniejsze nie dokarmiać zwierzyny. Odpadki organiczne (np. odpadki spożywcze i popsutą żywność) wyrzucać i wywozić wyłącznie do miejsc do tego przeznaczonych, zabezpieczonych przed dostępem zwierząt wolno żyjących. Należy też zabezpieczać pojemniki na śmieci, czyli najlepiej stosować kosze z przykryciem, które uniemożliwią wyciąganie odpadów przez zwierzęta.
Co roku 16 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej. Data ta została wybrana, aby upamiętnić podpisanie Protokołu Montrealskiego w 1987 roku,...
Fundacja Przestrzeń do życia serdecznie zaprasza do uczestnictwa w projekcie mającym na celu rozpoczęcie procesu inwentaryzacji drzew na terenie Krakowa i Małopolski. Celem inicjatywy jest podniesienie świadomości społecznej o istotnej...
Serdecznie zapraszamy 14 września 2024 roku w godzinach 10:00-16:00 do Lasku Wolskiego na Polanie Lea na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w ramach Święta Jury...
W sercu Krakowa, od 12 do 18 sierpnia 2023 roku, odbędzie się 7. edycja BNP Paribas Green Film Festival, międzynarodowego festiwalu filmów...
Wywodzi się ze stepów, ale po ich przekształceniu na obszary rolnicze, związał swoje występowanie z właśnie z terenami rolniczymi. Od lat 70. XX w. w całej...
Od kilku lat na terenach zielonych w Krakowie coraz częściej spotykane są inwazyjne gatunki rdestowców. Odpowiadamy, dlaczego należy je zwalczać i w jaki...