Dzień Ziemi, znany również jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony jest co roku 22 kwietnia i jest największym świętem ekologicznym obchodzonym corocznie od 1970 roku, a w Polsce od 1990 roku.
Data obchodów Dnia Ziemi nie jest przypadkowa, ponieważ 22 kwietnia występuje równonoc wiosenna na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.
Celem Dnia Ziemi jest promowanie integracji świadomości ekologicznej z edukacją, tak aby jak najskuteczniej chronić naszą planetę i zachować czyste środowisko dla dobra przyszłych pokoleń. Potrzeba przekazywania wiedzy na tematy dotyczące m.in.: zmniejszania się zasobów wód, zanieczyszczenia powietrza, nadmiernej wycinki drzew, hałasu, wpływu pól elektromagnetycznych, zanieczyszczeń komunikacyjnych, ochrony przyrody i zwierząt, które wpływają na obecną i przyszłą zmianę klimatu, jest szczególnie w dzisiejszych czasach bardzo ważna. Przekazując wiedzę na temat środowiska oraz promując rozwiązania mające poprawić jego stan, mamy wpływ na właściwe kształtowanie postaw proekologicznych wśród społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży.
Miasto Kraków po raz kolejny świętuje obchody Dni Ziemi. Jest to inicjatywa edukacyjna mająca na celu prezentację działań proekologicznych Gminy Miejskiej Kraków, w tym inwestycji oraz działań miejskich spółek komunalnych, jednostek organizacyjnych, krakowskich placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych związanych z ideą wydarzenia.
Tegoroczne Dni Ziemi będą wydarzeniem plenerowym z mnóstwem atrakcji, które odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia na terenie wokół Nowohuckiego Centrum Kultury. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00.
Na scenie plenerowej przez cały dzień obejrzeć będzie można pokazy taneczne i muzyczne. Wystąpią m.in.: Nowohucka Orkiestra Instrumentów Nieprzypadkowych, Grupa MARAM, Studio Piosenki, Grupa Baletowa ETIUDA czy Zespół PETIT TUTU.
W trakcie imprezy uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w quizach tematycznych, najlepsi będą mogli liczyć na nagrody, pozostali na dobrą zabawę połączoną z nauką.
Ciekawą propozycję teatralną: przedstawienie „Wodny manifest” przygotowały Wodociągi Miasta Krakowa (rozpoczęcie o godz. 15.00). Imprezę zakończy koncert zespołu Blue Transfer połączony z potańcówką (start o godz. 17.00).
Przez cały czas trwania wydarzenia odwiedzać będzie można namioty wystawiennicze, podzielone na cztery strefy dedykowane czterem ziemskim żywiołom.
Tam spółki i jednostki miejskie zachęcać będą do proklimatycznych aktywności: quizów, warsztatów, szkoleń, pokazów, konkursów i gier.
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi wzbogacą wydarzenia towarzyszące:
Podczas całego wydarzenia dostępna będzie strefa chillout z foodtruckami.
Serdecznie zapraszamy!
Do zobaczenia!
„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” (art. 1 ust....
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy obserwujemy sezonową migrację dzików. Z pól uprawnych, które znajdują się poza miastem, znikają płody rolne, a zwierzęta...
W dniach 02-10.11.2023 r. Pracownicy akredytowanego laboratorium badawczego: Ośrodek badań i Analiz PP z Krakowa będą wykonywali pomiary poziomów pól elektromagnetycznych emitowanych przez anteny...
28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Jabłko to najpopularniejszy owoc w naszym kraju i na świecie. Wpływ ma na to ma nie tylko...
Wydział Kształtowania Środowiska serdecznie zaprasza do wsparcia zbiórki na podopiecznych Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Dokładając swoją cegiełkę do zbiórki internetowej informujemy, iż wpłacane...
Międzynarodowy Dzień Ochrony Warstwy Ozonowej został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 19 grudnia 1994 r. Dzień ten, jest obchodzony 16 września...