Dzień Ziemi, znany również jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, obchodzony jest co roku 22 kwietnia i jest największym świętem ekologicznym obchodzonym corocznie od 1970 roku, a w Polsce od 1990 roku.
Data obchodów Dnia Ziemi nie jest przypadkowa, ponieważ 22 kwietnia występuje równonoc wiosenna na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc.
Celem Dnia Ziemi jest promowanie integracji świadomości ekologicznej z edukacją, tak aby jak najskuteczniej chronić naszą planetę i zachować czyste środowisko dla dobra przyszłych pokoleń. Potrzeba przekazywania wiedzy na tematy dotyczące m.in.: zmniejszania się zasobów wód, zanieczyszczenia powietrza, nadmiernej wycinki drzew, hałasu, wpływu pól elektromagnetycznych, zanieczyszczeń komunikacyjnych, ochrony przyrody i zwierząt, które wpływają na obecną i przyszłą zmianę klimatu, jest szczególnie w dzisiejszych czasach bardzo ważna. Przekazując wiedzę na temat środowiska oraz promując rozwiązania mające poprawić jego stan, mamy wpływ na właściwe kształtowanie postaw proekologicznych wśród społeczeństwa, w tym dzieci i młodzieży.
Miasto Kraków po raz kolejny świętuje obchody Dni Ziemi. Jest to inicjatywa edukacyjna mająca na celu prezentację działań proekologicznych Gminy Miejskiej Kraków, w tym inwestycji oraz działań miejskich spółek komunalnych, jednostek organizacyjnych, krakowskich placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych związanych z ideą wydarzenia.
Tegoroczne Dni Ziemi będą wydarzeniem plenerowym z mnóstwem atrakcji, które odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia na terenie wokół Nowohuckiego Centrum Kultury. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00.
Na scenie plenerowej przez cały dzień obejrzeć będzie można pokazy taneczne i muzyczne. Wystąpią m.in.: Nowohucka Orkiestra Instrumentów Nieprzypadkowych, Grupa MARAM, Studio Piosenki, Grupa Baletowa ETIUDA czy Zespół PETIT TUTU.
W trakcie imprezy uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w quizach tematycznych, najlepsi będą mogli liczyć na nagrody, pozostali na dobrą zabawę połączoną z nauką.
Ciekawą propozycję teatralną: przedstawienie „Wodny manifest” przygotowały Wodociągi Miasta Krakowa (rozpoczęcie o godz. 15.00). Imprezę zakończy koncert zespołu Blue Transfer połączony z potańcówką (start o godz. 17.00).
Przez cały czas trwania wydarzenia odwiedzać będzie można namioty wystawiennicze, podzielone na cztery strefy dedykowane czterem ziemskim żywiołom.
Tam spółki i jednostki miejskie zachęcać będą do proklimatycznych aktywności: quizów, warsztatów, szkoleń, pokazów, konkursów i gier.
Tegoroczne obchody Dnia Ziemi wzbogacą wydarzenia towarzyszące:
Podczas całego wydarzenia dostępna będzie strefa chillout z foodtruckami.
Serdecznie zapraszamy!
Do zobaczenia!
Centrum Obywatelskie Centrum C 10 zaprasza na spotkanie, które odbędzie się w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Zoom w poniedziałek 31 marca 2025 roku...
Światowy Dzień Recyklingu obchodzony jest co roku 18 marca. Dzień ten został ustanowiony w 1994 roku przez Biuro Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN)...
Krakowska Ekospalarnia jeszcze bardziej otwiera się na mieszkańców. Od kwietnia zwiedzanie ścieżki edukacyjnej w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów będzie możliwe we wtorki...
Marzec w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej (KCEK) to miesiąc pełen twórczych i edukacyjnych wydarzeń, które pozwolą mieszkańcom Krakowa na aktywne zaangażowanie się w tematykę...
Jesień to czas przemieszczania się dzików, które poszukując pożywienia częściej pojawiają się w mieście. Spowodowane jest to m.in. zebraniem z pól upraw...
Zaprasza wszystkich miłośników przyrody i historii na wyjątkową wycieczkę przyrodniczą po Swoszowicach, zorganizowaną z okazji Jubileuszu 610-lecia lokacji tej malowniczej miejscowości. Spotkanie odbędzie się...